Suudi Arabistan bu yıl ilk kez Kainat Güzeli yarışmasına aday gönderebilir

Suudi Arabistan muhafazakar imajını yumuşatmak için yeni bir adım atabilir.

REKLAM

Miss Universe organizatörleri, Suudi Arabistan'ın bu yıl ilk kez bir yarışmacı seçtiğini duyurdu.

Örgütün uluslararası ilişkiler koordinatörü Maria Jose Unda, Suudi Arabistan'ın potansiyel bir adayı belirlemek için sıkı bir inceleme sürecinden geçtiğini söyledi.

Jose, “Çok yakında bir karar vereceğiz” dedi ve Eylül ayında Meksika'da yapılması planlanan bir sonraki yarışmadan önce ülkenin bir yarışmacıya sahip olmasının “mümkün” olduğunu ekledi.

Suudi bir model katılabilir mi?

Yarışmanın üst düzey yetkilisinin bu açıklaması, Suudi model Rumi el-Qahtani'nin Mart ayının sonlarında yüz binlerce Instagram takipçisiyle Miss Universe'de ülkesini temsil etmekten “onur duyacağını” paylaşmasının ardından geldi.

Paylaşımda 27 yaşındaki Riyad doğumlu modelin pullu bir elbise giydiği ve yeşil Suudi bayrağı tuttuğu bir fotoğraf yer aldı.

Ancak bu paylaşımın hemen ardından Kainat Güzeli, Kahtani'nin paylaşımını “yanlış ve yanıltıcı” olarak nitelendirdi ve ülkede bir seçim süreci yaşanmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

Yarışma yetkililerinden Maria Jose de Kahtani'nin yarışmaya Suudi Arabistan adına katılabilmesi için diğer tüm adaylarla aynı seçim sürecinden geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Gelişmelerin ardından ilk kez röportaj veren Kahtani, AFP'ye şunları söyledi: “Kainat Güzeli komitesi Suudi Arabistan'ı temsil etmek için benimle iletişime geçti. Müzakereler başladı ancak Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle yanıt veremedim. Görüşmelerimiz devam ediyor ve umuyorum.” mutlu sonu olacak.” Dedi.

Muhafazakar görüntü yumuşatma

Böyle bir durumda, Kainat Güzeli adayının sunulması, fiili hükümdar Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın turist ve yatırımcı çekmeye çalıştığı Suudi Arabistan'ın aşırı muhafazakar imajını yumuşatmaya yönelik bir başka adım olacak.

Dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, kadınların araba kullanmasının yasaklanması ve çarşaf giyme zorunluluğu gibi modası geçmiş kurallar nedeniyle uzun süredir kadınlara uygulanan baskıyla ilişkilendiriliyor.

Her ne kadar bu kısıtlamalar kaldırılmış olsa da insan hakları savunucuları, 2022'de yürürlüğe girecek olan Kişisel Statü Kanunu'nun evlilik, boşanma ve çocuk yetiştirme konularında kadınlara yönelik ayrımcılığın devam ettiğine dikkat çekiyor.

İki kadın, 2022'de hükümeti eleştiren sosyal medya paylaşımları nedeniyle onlarca yıl hapis cezasına çarptırıldı hapsedildiBEN.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir