Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş asansör kazasında yaşamını yitirmişti! Sanıklar hakim karşısına çıktı

Aydın yurtta üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’ın ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin davanın ilk duruşması görüldü. Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 4’ü tutuklu 5 sanığın yanı sıra Ertaş’ın yakınları ve parti avukatları katıldı. Duruşmada suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, olaydan kendilerinin sorumlu olmadığını belirtti.

Muayene firmasının sahibi MY, kabinin kontrolsüz bir şekilde hareket etmesini engelleyen mekanizmayı kapatmadığını iddia etti. Asansörün montajını yapan firmanın sahibi HT, montajı plana göre gerçekleştirdiğini, kaliteli malzeme kullandığını ve “işi mükemmel yaptığını” söyledi.

Bakmak

Asansör kazasında ağır yaralanan kişi hayatını kaybetti

Savunmasını yazılı olarak sunan Mühendis HA, raporun hatalı yazıldığını ve kendi görev alanına ilişkin sorumluluğunun bulunmadığını savundu. Mühendis U.İ ayrıca kazanın meydana geldiği asansörün tasarım aşamasında yer almadığını, projedeki imzanın kendisine ait olmadığını belirtti.

Ertaş’ın annesi Serpil Ertaş, kızının kazadan kısa bir süre önce aynı asansörde kaldığını, sorunun bilinmesine rağmen çözülmediğini, sorumlulara şikayette bulunduğunu söyledi. Tarafların avukatlarının savunmasının ardından mahkeme heyeti, kaza yerinde inceleme yapılmasına ve daha önce asansörün bakımını yapan firma yetkililerinin dinlenmesine karar vererek duruşmayı 2 Nisan’a erteledi.

NE OLDU?

25 Ekim 2023’te Güzelhisar kadın yurdunda meydana gelen asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi 22 yaşındaki Zeren Ertaş hayatını kaybederken, soruşturma kapsamında da hayatını kaybetti. Asansör bakım firması yetkilisi, asansörü montajını yapan firma sahibi ve 2 mühendis tutuklandı.

İddianamede tutuklu 4 sanık için 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası istenirken, tutuklu olmayan sanık için ise 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir