Ürdün Kralı 2.Abdullah, Gazze’ye havadan insani yardım operasyonuna katıldı

Ürdün Hava Kuvvetleri, bölgedeki hastanelere tıbbi yardım sağlamak amacıyla ikisi Fransız ve Hollanda askeri uçakları tarafından olmak üzere 11 fırlatma gerçekleştirdi.

REKLAM

Ürdün Kralı II. Abdullah, ülkesinin Gazze Şeridi’ndeki insani yardım hava dağıtım operasyonuna katıldı.

Ürdün devlet televizyonu Al Mamlaka, askeri üniformalı Kral II. Abdullah’ın, geçen hafta İsrail saldırılarında yerle bir edilen Gazze’deki Ürdün’ün işlettiği sahra hastanelerine acil tıbbi malzeme bırakan askeri bir uçaktaki görüntülerini yayınladı.

Reuters, Ürdün Hava Kuvvetlerinin geçen hafta bölgedeki hastanelere tıbbi yardım sağlamak amacıyla ikisi Fransız ve Hollanda askeri uçaklarıyla olmak üzere 11 hava indirmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Kral Abdullah’ın ikinci kızı ve kendisi de hava kuvvetleri pilotu olan Prenses Salma, aralık ayında bölgeye insani yardım taşıyan askeri uçakta düzenlenen operasyona katılmıştı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için yoğun diplomasi yürüten Kral Abdullah, bugün Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

Kral Abdullah’ın ateşkes ilanıyla İsrail’in bölgeye insani yardım göndermesinin önündeki engelin kaldırılması için ABD’den destek istemesi bekleniyor.

Savaşın Gazze’den bölgeye yayılması ve bunun sonucunda ülkeye kitlesel göç yaşanması, Batı Şeria’ya komşu olan Ürdün için büyük endişe kaynağı.

Ürdün Kralı Abdullah, İsrail’in 25 Ekim’deki saldırıları sonrasında hasar gören ve hizmet dışı kalan Ürdün sahra hastanesinin çalışmalarına devam etmesi talimatını verdi.

Gazze’deki Ürdün Sahra Hastanesi 2009 yılında kuruldu. Ürdün ordusuna bağlı olan hastane, günde yaklaşık 1.200 kişiye hizmet veriyor. Tıbbi, idari ve teknik ekiplerin üç ayda bir değiştiği hastanede verilen hizmetler ücretsiz olarak veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir