Beynimiz biz uyurken geleceği tahmin etmeye çalışır

Önceki çalışmalar, uykunun hafıza ve öğrenmede oynadığı kritik rolü ve yeni deneyimleri sabit anılara dönüştürmedeki etkisini, kestirmeden hemen sonra ve uzun süreli uyanıklık veya uyku yoksunluğundan sonra uygulanan hafıza performansı testleri ile test etmişti.

Hakemli Nature dergisinde yayınlanan yeni çalışma, aynı zamanda uykunun, uyumadan kısa bir süre önce yaşadığınız bir sorun hakkında “yeni bilgi” edinmenize yardımcı olup olmadığını da inceliyor.

Araştırmacılar, fareleri, her iki ucunda ödüller bulunan yüksek bir pistte ileri geri koşmaları için eğittiler ve bu süreçte hipokampuslarındaki nöronların “sıçramasını” izlediler.

Araştırmacılar, bu nöronların birçok ileri geri döngüde ortalama olarak nasıl ateşlendiğini inceleyerek, sinir hücresinin yerleşim aralığını veya belirli bir beyin hücresinin çevrede “en önemli” olduğu alanı tahmin etti.

Basitçe söylemek gerekirse, kemirgenlerin uyurken hayal ettikleri yeri tahmin ettiler.

Uyuyan farelerin sinirsel aktivitelerinin, uyandıktan sonra labirentle nasıl başa çıkacaklarını bir dereceye kadar öngördüğünü buldular.

“Labirentte daha iyi gezinmelerine yardımcı oluyor.”

Araştırmacılar, farelerin beyinlerinde yeni bir ortam deneyimlediklerinde oluşan mekansal temsillerin çoğunlukla uykudan sonraki birkaç saat boyunca stabil olduğuna dikkat çekti.

Ancak nöronların aynı zamanda kemirgenlerin uyandıklarında labirentte daha iyi gezinmelerine olanak tanıyacak şekilde hareket ettiği de görüldü.

Bu, kemirgenlerin yalnızca labirentte ziyaret ettikleri yerleri hayal etmekle kalmayıp, aynı zamanda gidecekleri potansiyel yeni rotalar üzerinde de çalıştıkları anlamına gelir.

“Sanki uzaya ikinci maruz kalma hayvan uyurken meydana geliyor.”

Araştırmacılar, bu tür mekansal adaptasyonun, uykunun önemli bir rol oynadığı dinamik bir süreç gibi göründüğünü söylüyor.

“Uyku sırasında meydana gelen diğer değişiklikleri görebiliyoruz ve hayvanları ikinci kez ortama geri koyduğumuzda, bu değişikliklerin aslında uyku sırasında öğrendiğimiz bir şeyi yansıttığını doğrulayabiliyoruz. Sanki çevreye ikinci kez maruz kalma gibi. aslında hayvan uyurken meydana geldi” diyor çalışmanın ortak yazarı Caleb Kemere.

Bulgular, beynin uyku sırasında kendisini henüz keşfedilmemiş birçok şekilde şekillendirebileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir