CHP'li Başevirgen: KPSS'nin adı “kamu finansman sınavı” olarak değiştirilecek – Son Dakika Türkiye, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, kamu tasarruf ve verimlilik paketini TBMM gündemine taşıdı. Başevirgen, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e kemer sıkma tedbirleri kapsamında memur alımına getirilen sınırlama ve KPSS'nin bu süreçteki işlevini sordu. Başevirgen, atama bekleyen yüz binlerce vatandaşın kamu personel alım tedbirleri nedeniyle mağdur olacağının altını çizerek, şöyle konuştu: “Kamuda personel alımını sınırlandırarak atama bekleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı kamu tasarruf ve verimlilik paketinde, Kamuda yeni personel alımının 3 yıl süreyle emeklilerle sınırlı olacağı belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e daha önce Kamu Personel Seçme Sınavını (KPSS) geçen bu süreçte ne yapacaklarını soruyoruz. Atanmayı bekleyen, “Alınan tüm tedbirlerle ne kadar tasarruf etmeyi hedefliyorsunuz?” dedi.

“VATANDAŞTAN TASARRUF HALA BEKLENİYOR”

Bakan Şimşek'e, kamu personeli alımına 3 yıl süreyle getirilen kısıtlamada KPSS sınavının ne gibi bir rolü olacağını soran Başevirgen, şunları söyledi: “Kamuda tasarruf paketi bir kez daha büyük hayal kırıklığı yarattı. Uygulanacak paketle ne kadar tasarruf sağlanacağı henüz belli değil. Açık olan şu ki, vatandaşların hâlâ tasarruf yapması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında KPSS'ye 4 milyon 700 bin kişi başvurdu. 2023 yılında ortalama KPSS ücreti 125 lira oldu. “Yani 4 milyon 700 bin başvurudan ÖSYM ortalama 587 milyon 500 bin lira kazandı.”

“BU TASARRUF PAKETİ İLE YENİ BİR İŞSİZLER ORDUSU KAPIMIZDA”

Yeni tasarruf paketiyle işsiz vatandaşlara randevu bekleyen yeni işsiz vatandaşların da eklenebileceğine işaret eden Başevirgen, şöyle konuştu: “KPSS devam ederse randevu bekleyen yüzbinlerce vatandaşın yanına yenileri eklenmez mi? ” ? Bu yıl yapılacak KPSS için para yatıran vatandaşlarımız ne yapacak? KPSS'nin bu üç yılda yapılmasının sınav ücreti toplamak dışında başka bir amacı var mı? Maalesef önümüzdeki üç yıl boyunca kamu personel seçme sınavının adı “Kamu Finansmanı Sınavı” olarak değişecek. Randevu bekleyen yüzbinlerce vatandaşa yeni vatandaşlar da katılacak. “Bu tasarruf paketiyle yeni bir işsizler ordusu kapımızda” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir