GPT-4'ü eğitmek için milyonlarca YouTube videosu kullanıldı – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Yeni iddialara göre OpenAI, telif hakkı ihlalini bilmesine rağmen GPT-4'ü milyonlarca YouTube videosuyla eğitti. Bu yeni açıklamanın kaynağı New York Times'tı.

NYT'nin yayınladığı yeni raporda ortaya çıkan bilgilere göre OpenAI, yapay zeka modelinin yeni versiyonunu eğitmek için Google verilerini uyguladı. GPT-4 eğitiminde de bir milyon saatten fazla YouTube videosunun kullanıldığı bildirildi.

GPT-4 İÇİN MİLYONLARCA SAAT YOUTUBE VİDEOSU KULLANILDI

Suçlamaların ayrıntıları, şirketin öncelikle YouTube videolarına güvendiğini gösteriyor. Whisper adlı bir konuşma tanıma aracı milyonlarca saatlik video verisini yazıya döktü. Bu GPT-4 eğitimi içindi.

Ayrıca NYT haberlerinde şirketin başkanı Greg Brockman, YouTube videolarının kullanımının hukuki soruları gündeme getirmesine rağmen herhangi bir soruna yol açmayacağını söyledi.

YouTube'un sahibi Google'ın sözcüsü Matt Bryant bunun yerine konuyla ilgili The Verge'a bir açıklama yayınladı. Bu nedenle konuyla ilgili doğrulanmamış raporlar gördüğünün ve bu tür izinsiz kullanımın yasak olduğunun altını çiziyor.

Ayrıca Google'ın modellerini YouTube verilerini kullanarak eğittiği de ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir