Türkiye'nin uzay gündemi Japonya tarafından da yakından takip ediliyor

Japon şirketi Ispace'de Hint-Pasifik satış grubunun direktörü olarak görev yapan Urata Masayuki, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Ispace'in “Mission 1”, Ajansın “Chandrayaan-3″ Hint uzay aracı ve ” Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı'nın (JAXA) SLIM misyonlarına ait Chandrayaan-3″ bunların arasında yer alıyor. Katıldığı bir dizi program sayesinde insanların dikkatinin Ay'daki projelere odaklandığını söyledi.

Asya Pasifik bölgesindeki Ay programlarına çeşitli sektörlerden yatırımların yakın gelecekte hızla artmasını beklediklerini belirten Urata, şöyle konuştu: “Hızlı hareket eden, hükümetlerle ve iş birliği yapabileceğimiz özel sektörle birlikte çalışan ülkelerin, Bu yatırımlardan en fazla onlar faydalanacak.” dedi.

30 yıl önce Türkiye'nin ilk uydu programı olan TÜRKSAT 1A'dan bu yana birçok alanda önemli teknolojik gelişmelerin görüldüğünü vurgulayan Urata, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye'nin çift kullanımlı ürün ve hizmetlerle pazarı genişletme stratejisi çok etkili bir şekilde çalıştı. Türk şirketleri ve hükümetle birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Son dönemde Türkiye ve diğer ülkelerle temasa geçtik. gelecekteki ay programları ve misyonları üzerinde potansiyel işbirliği.” “Ticari bir ay taşımacılığı sağlayıcısı olarak, küresel çapta ay görevlerini gerçekleştirmek için ortaklarımıza ve müşterilerimize çeşitli hizmetler sunmaya her zaman hazırız. Türkiye'nin ulusal ay programına katkıda bulunma fırsatımız olsaydı, bu büyük bir ayrıcalık olurdu.”

Uzay işbirliği konuşuldu

JAXA Direktörü Nakamura Takehiro da, 2021 yılında Dubai'de düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi'nde JAXA ile Türk Uzay Ajansı (TUA) arasında “Barışçıl Amaçlı Uzay Faaliyetleri Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandığını hatırlattı.

Geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen Uzay Teknolojileri Konferansı'nda bu iş birliğine ilişkin çeşitli konuları ele aldıklarını belirten Nakamura, özellikle Türkiye'nin Ulusal Uzay Programı ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Bu doğrultuda iletişim kurduklarını ve iki kurum arasındaki uzay işbirliğinin çeşitli olanaklarını araştırdıklarını belirten Nakamura, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Türkiye'nin uzay faaliyetleri ve bunun için gerekli olan teknoloji son 10 yılda büyük ilerleme kaydetti. Ayrıca bu alandaki faaliyetlerin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem kamu hem de özel sektördeki organizasyonlar ve insan kaynakları daha da önemli hale geldi. Türkiye, uzay teknolojilerinin yanı sıra savunmayı da geliştirmiş, “Sanayiden geleneksel zanaatkarlığa kadar pek çok sektörde teknoloji düzeyi yüksek bir ülke. Japonya ve Türkiye'nin ortak noktalarından biri de teknoloji seviyesi yüksek ülkeler olmamızdır. Ayrıca her iki ülkeden aktörlerin kendi özel teknolojilerini sunarak işbirliği yapma olasılığı da mevcut.”

Türkiye'nin Ay keşif programının da potansiyel bir iş birliği hedefi olduğunu vurgulayan Nakamura, “Türkiye'nin uzay ekonomisini geliştirmek ve sürdürülebilir uzay faaliyetlerini geliştirmek için belirlediği hedeflere katkıda bulunmak, Japonya, acentemiz ve Japon şirketlerimiz için büyük bir onur olacaktır” dedi. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir